006. שליט גדול, לא אכזר ותומך בהתיישבות יהודית.יש דבר כזה?

006. שליט גדול, לא אכזר ותומך בהתיישבות יהודית.יש דבר כזה?

השבת הצפנו למבצר יחיעם. קרוב למבצר המונפור המוכר לרובכם, אני מניח, יושב על השלוחה השניה מדרום לזו של המונפור. כמו במקומות רבים אחרים בארץ, אתה ניצב מול המבנה האימתני הזה ונודד במחשבות של נפלאות ידי האדם, ואיך לעזאזל כבר מלפני מאות שנים אנשים סחבו כאלה חומרים (אבנים ומלט) בכאלה כמויות לכזה גובה?!
וכשאתה מטפס את הגובה הזה אחרי אותן שנים, נשאר רק להוקיר על הנוף והמחשבה.

IMG_0408
מבט לכיוון מערב. הגגות למטה הם של הקיבוץ

ראשוני האוחזים במקום היו הצלבנים שהקימו על הגבעה במאה ה-12, מצודה קטנה. המקום ידיים רבות מאז , נהרס ונבנה מספר פעמים עד שלבסוף נבנה על ידי דאהר אל-עומר שהיה שליח השלטון העות'מני במחצית המאה ה-18 וזה המבצר שאנחנו מכירים היום. בשנות ה-30 של המאה הקודמת,  שימש המבצר  ארגוני גרילה ערבים כמקום מסתור וכבית משפט פנימי. לקראת קום המדינה, עשור לאחר מכן, קם קיבוץ יחיעם סמוך למבצר, שגם אנשיו- השתמשו בכתליו כמקום מסתור ומחסה בעת מלחמת העצמאות.
המבצר וגם הקיבוץ נקראים על שם לא אחר מאשר יחיעם וייץ שהיה לוחם פלמ"ח ונהרג באחד הנחלים המקבילים, נחל כזיב, בעת פיצוץ גשר בליל הגשרים. זה אומר, למעשה, שהקשר בין השם למבצר הוא מקרי, או לא- אבל בכל אופן זהו לא שמו מימים ימימה בימי העות'מנים קראו לו קלעת ג'דין- מבצר הגיבורים.

1

אני רוצה להתעכב קצרה על אותו דאהר אל-עומר (שהקים את המבצר). דאהר הוא נצר למשפחה מיוחסת בחצי האי-ערב שנדדה והתיישבה בגליל מסיבות שאינן ידועות. הבן הצעיר  במשפחת זיידן, היה בעל אמביציות משוגעות, מוטיבציה בשמיים  ושם לו למטרה,  למרות חוקי החברה,  להיות ראש המשפחה.
לקח לו כמה שנים בהם היה צריך למרפק קצת את אחיו, לרקום קשרים פוליטיים עם הכפרים השכנים ומגעים עם העות'מנים. לבסוף קיבל דאהר כראש המשפחה מהעות'מנים את השליטה על בקעת בית נטופה.

לימים נישא לביתו של אחד מעשירי דמשק, עבר להתגורר בטבריה, השאיר את אחד מאחיו עם ה"תיק" של בית נטופה ונדד. את אישתו הדמשקאית שיכן בארמון בנצרת (מבנה שקיים עד היום ועד שנות ה-90 היה בניין העירייה) וגם שם היה מעורב בחיי העיר. וכך, לאט לאט הרחיב את יריעתו וקיבל מהשלטון את השליטה על טבריה, צפת ונצרת, הגליל העליון והתחתון. על אף הדרך הערמומית בה קיבל את השליטה, מסופר עליו שהיטיב עם אנשיו ודאג לרווחתם ובטחונם.

בימיו, היהודים בארץ לא היו מאוגדים ומצולקים מפרעות שאירעו באירופה (מה שנקרא פרעות ת"ח ות"ט) דאהר עודד את עלייתם של היהודים לארץ והזמין את הרב חיים אבולעפיה (איזמיר, תורכיה) לעלות ולהחיות את ההתיישבות היהודית בטבריה.
סבו של הרב חיים, הרב יעקב אבולעפיה,  היה הרב האחרון של טבריה לפני מלחמה מקומית שחירבה את העיר כליל ופירקה לגורמים קהילה יהודית שהתקיימה שם כ100 שנים.

1740, הרב חיים אבולעפיה שעמד בראש משלחת גדולה הגיע לטבריה. דאהר קיבל את פניו בכבוד ובהוד רב. זכו הרב חיים ואנשיו להחיות את בית הכנסת בטבריה (זה שהתפלל בו האר"י!!) וגם את בית הכנסת העתיק בשפרעם. אלה הקימו בית מרחץ, שוק ובית בד.

אחרי שנים רבות של גלות, משלחת זו התחברה יפה עם המוטיבים של ביאת המשיח, השיבה מהגולה והעליה ארצה. בעקבותיהם עלו לארץ יהודים רבים.

תודה רבה שקראתם אין עליכם!
אשמח לשמוע את דעתכם דרך תגובה בסוף הפוסט. אם בא לכם לפרגן אתם/ן מוזמנים לעשות לייק וגם לשתף אותו בפלטפורמות השונות. אם נפתח לכם התיאבון לעוד תוכן איכותי תרדו עד לסוף הפוסט ושם מחכה לכם עוד חומר איכותי ומקורי במיוחד בשבילכם😎
נתראה בדרכים,רואי שגב

5 תגובות

 1. קודם כל
  סחטיין על הידע אחי! הפוסטים לא מאכזבים וכל פעם יש ידע רלוונטי ומעניין.
  בנוגע לפוסט הספציפי הזה-
  אחד מהמקרים הרבים בהם רואים שיתוף פעולה בריא וחיים בהרמוניה בין יהודים לערבים, מתיישבים ישנים חודשים בארץ. מה נשתנה מאז? הדת? אותן הדתות. נגמר המקום? עדיין יש מקום בשפע. הכל בראש שלנו. התחושות המתגוננות שלנו, הגאווה של הצד השני.
  ובנוגע לבנייה של האדם- כל פעם שאני מסתכל, אפילו על תמונות של מבנים כאלה ודומין בעולם אני מתרגש. איזה טירוף. פשוט כל הכבוד למין האנושי.

 2. שא (סע) ברכה חביבי
  ״ קוּם הִתְהַלֵּךְ בָּאָרֶץ לְאָרְכָּהּ וּלְרָחְבָּהּ כִּי לְךָ אֶתְּנֶנָּה.״
  פרשת השבוע- ״לך לך״ , בראשית י״ג י״ז

 3. תענוג לקרוא. איזה כיף שהמסע שלך חושף אותנו לתמונות ולסיפורים המופלאים הללו על הארץ היפה שלנו, ועוזר להשלים תמונה יותר מעמיקה ומעניינת לגבי החיים כאן-אז היום. מחכה להמשך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים פופולרים

מה היא ספונטניות עבורך?

כל פעם שאני מסתכל על המילים האלו אני מתמלא בגעגועים לטיול הגדול שלי. הייתה לי חצי שנה שפשוט עשיתי מה שבא לי,

מים במדבר זה דבר מורכב

כמעט נתקענו בלי מים באמצע המדבר סתם, לא כזה דרמתי, אבל יש כאן סיפור עם מוסר השכל חשוב וכמה מחשבות על הובלת