002. קבלת פנים חמה במצפה מכוור- מדבר יהודה

002. קבלת פנים חמה במצפה מכוור- מדבר יהודה

מפגש עם בני שבט רשאידה במצפה מכוור

IMG_9992יצאנו למדבר יהודה ליום בנושא "עמותת מדבר יהודה" שעליה אספר בפוסט נפרד. נפגשנו אצלי בברבע לשש בבוקר ויצאנו למדבר. השותפים שלי לטיול היו משה (הוגה ויוזם העמותה), עדי שהיא בת זוגתי הנהדרת שלוקחת חלק בהכנות למסע וזה מחמם וטוב, ודוידה שהיא חברת ילדות של משה שלא היססה וניצלה את ההזדמנות לצאת לטבע ולהנות ממנו. אני הגעתי כדי לפקוח את אזני, להבין וללמוד, עוד קצת, את הארץ.

IMG_0005

באיזשהו שלב הבנתי שמשה זה פחות מתאים ועדיף מושיקו – זה מתחבר יותר לטיפוס.

התחלנו בישוב מעלה עמוס, שהוא יושב על ספר המדבר, גבול גוש עציון. שם מושיקו הכיר לנו מעיין צנוע ונעים. טבלנו מוקדם בבוקר, לפני שהצלילה לעומקו של המדבר. תענוג. ברוג'ום א-נקה אכלנו בוקר והתעמקנו בנושאי מדבר יהודה. רוג'ום א-נקה הייתה תחנת משטרה ירדנית ששמרה על הגבול עד 67'.
המשכנו לרדת במורדות המדבר, חצינו את רמת המדבר והגענו למצוק ההעתקים (שזה מה שאנחנו רואים מכביש 90, רק מלמעלה). עצרנו למנוחת צהריים במצפה עין גדי וחתכנו צפונה. עצרנו לקפה אחרון במצפה מכוור ומשם לנבי- מוסא, כביש 1 והביתה.

יום ארוך מאד. למדתי הרבה לקראת המסע. מעבר למדבר יהודה- גם על איך כדאי להתכנן טיול, איך כדאי להעמיס ולסדר את הרכב, מה לתעד, מתי להניח למצלמה, ולהתמסר לטבע ולאנשים ועוד ועוד ועוד.

כשהגענו למצפה מכוור מצאנו עמדת נוף מרהיבה למצפה שלם שיושב למרגלותיו, ואי אפשר היה להתעלם מהמרחבים של השבר הסורי-אפריקאי. חיכו לנו שם מספר בדואים משבט ראשיידה. במכוון אני כותב חיכו. בין רצף הסיפורים האינסופי של מושיקו על המדבר הוא גם הזכיר במעט את הבדואים, וכשהגענו ופגשנו שאלנו קצת יותר ומושיקו לשמחתינו לא חסך.
הוא סיפר על עידוד התיישבות של שבט סעיר מחברון במדבר יהודה על ידי הרשות הפלסטינית, כחלק מתוכנית עתירת משאבים להנחת יסודות גאו-פוליטיים, במטרה ליצור רצף טריטוריאלי פלסטיני במדבר יהודה. הם סיפחו את הבדואים לחיכם, רשאידה ושבטים אחרים במדבר יהודה. הריק של העדר השליטה ישראלית (התיישבות, אכיפה או תשתיות) במדבר יהודה הוא קרקע פוריה להגשמת התוכנית. מוכרת לכם תוכנית כזו מאיפשהו? עידוד התיישבות כדי לתקוע יתדות טריטוריאליים….

עוד סיפר מושיקו על יריבות בין השבטים, ראשיידה המקומיים וסעיר המתיישבים. על רקע שטחי מרעה, "כמו כל שכנים טובים, טריטוריה", מוסיף. על כן ראשיידה חיכו לנו במצפה מכוור, שם הם עושים משמרות 24/7 לסימון הטריטוריה – שאף אחד לא יתבלבל. צפונית למכוור זהו נחל תקוע שהוא גבול שמורת הטבע של הרט"ג.

 

כשיצאנו מהרכב התקבלנו בחום, הילדים התלהבו ושיחקו עם צ'ולה, המבוגרים שתו איתנו קפה. פערי השפה כמובן היו ניכרים, מושיקו שדבר ערבית בסיסית היה המגשר יחד עם אחד מהם שידע עברית בסיסית. ריכלנו קצת על סעיר. ומושיקו שאל לשלומם של מכריו מראשיידה.

מאז מלוות אותי מחשבות על קביעת טריטוריה, גורלו של מדבר יהודה, פערי שפה, ושפת הלב שבזכותה הסברתי לילדים איך מלטפים את צ'ולה בלי שהיא תכעס.

IMG_0159
בזכות שפת הלב

לא יכלתי לבקש טבילת אש טובה מזו לתקופת ההכנה שלי למסע. הפרטנרים, חבל הארץ, התסיסה האנושית במרחב והמסקנות שהסקתי להמשך הדרכי.

תודה למושיקו, דוידה ועדי על החוויה הנהדרת.

לכולכם שנה טובה ומלאת בהרפתקאות, ושמכולן נדע לדלות את תמצית הטוב, גם אם זה קשה.

נפגש בפרק הבא!

עוד על  מדבר יהודה ועמותת מדבר יהודה תוכלו למצוא כאן. מידע 001 משה קובלנץ מדבר יהודה

עוד על תוכנית שורשים תוכלו למצוא כאן רגבים. שורשים מכים במדבר

IMG_9974
המעיין במעלה עמוס

 

IMG_9997
רוג'ום א-נקה

IMG_0012

IMG_0128
בורות אגירת מי שטפונות. משמש להשקית המרעה.
IMG_0083
מצפה עין גדי
IMG_0171
מדרגה בנחל תקוע. מתכוננים

IMG_0177IMG_0187

IMG_0065IMG_9983

תודה רבה שקראתם אין עליכם!
אשמח לשמוע את דעתכם דרך תגובה בסוף הפוסט. אם בא לכם לפרגן אתם/ן מוזמנים לעשות לייק וגם לשתף אותו בפלטפורמות השונות. אם נפתח לכם התיאבון לעוד תוכן איכותי תרדו עד לסוף הפוסט ושם מחכה לכם עוד חומר איכותי ומקורי במיוחד בשבילכם😎
נתראה בדרכים,רואי שגב

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים פופולרים

מה היא ספונטניות עבורך?

כל פעם שאני מסתכל על המילים האלו אני מתמלא בגעגועים לטיול הגדול שלי. הייתה לי חצי שנה שפשוט עשיתי מה שבא לי,

מים במדבר זה דבר מורכב

כמעט נתקענו בלי מים באמצע המדבר סתם, לא כזה דרמתי, אבל יש כאן סיפור עם מוסר השכל חשוב וכמה מחשבות על הובלת