014. כתר הממלכה הנסתרת הר כרכום

014. כתר הממלכה הנסתרת הר כרכום

שבוע הראשון עבר. איתו המון הרפתקאות ושיעורים. הבנות על איך זה מרגיש, המסע המופלא הזה על מה אני מצפה ממנו. המון שינויי תוכניות, נופים מרהיבים, ראשוניים, מרגשים. אנשים טובים, התרגשויות וסיטואציות מנטאליות שגרמו להתעלות.

מזמין אתכם לקרוא על השבוע שחלף בעדכונים מהדרכים!

ועכשיו לענייננו: הר כרכום.
באופן כללי, קיים תא שטח בין כביש 10 ל40. מערב הר הנגב והמישורים הגדולים. ממלכה שאינה נגמרת. איזור שלא מבדילים אותו באופן גיאולוגי או אקלימי- הסיבה היחידה שהוא כה מבודד היא הגישה המאד מאד מורכבת אליו ולאוצרותיו. הממלכה מלאת תופעות גאולוגיות מעניינות, בעלי חיים, צמחים… כמובן הרים וגאיות ומרחבים עצומים. בכל הממלכה הזו קיים כתר אחד, והוא שייך להר כרכום. הר גבוהה ורחב מאד שלחצות אותו מקצה לקצה זה מרחק לא מבוטל. כל זה יוצא לכדי אגן ניכוז מרשים ומפל מרשים ויפייפה. אבל בעיקר הכתר שייך לו, כי רק בו נמצאו סימני חיים עתיקים החל מהאלפים השלישית והרביעית לפני הספירה.

IMG_1823
אגן ניכוז מגיע הנה. 50 מטר מקצה המפל.

 

d794d7a8-d79bd7a8d79bd795d79d-d79cd795d797d795d7aa-d794d791d7a8d799d7aa.jpg
שתיים לאלוהים, שש לחברה, שתיים לעצמך. תסתכלו איך זה מסודר. נבצר ממני לראות בעיני את הציור הזה. ההר ענק. תמונה לקוחה מאתר מאקו

ציורי אבן: הארכיאולוגים ידעו לתארך אותם, בחישובי פחמן מאותם שנים ועד העת המודרנית. הרבה בעלי חיים, אבל בין היתר גם ציורים של לוחות הברית, המקל של משה שהפך לנחש, ועוד כאלה שאפשר להקביל אותם לסיפור המקראי. בשנות ה-90 הארכיאולוג פרופ' עמנואל ענתי מקשר את הר כרכום בהר סיני במקראי וטען שמשה קיבל את לוחות הברית על אותו ההר. מביא ענתי מקורות מקראיים ומקביל אותם לציורי האבן. על אף שההר לא נמצא באף אחד מהמסלולים המוצעים (על ידי הארכיאולוגיה) לנדידת עם ישראל במדבר, הוא מציע מסלול חדש וגם מראה כיצד זה ייתכן. במחקרו מצא ענתי שתים-עשרה אבנים ניצבות והוא מקביל אותן למצבות שנים עשר השבטים. הכל מתכתב עם התורה שלנו. סיפור מטורף.
ב2004 התגלתה מערת אבן בהר שבזמנים מסויימים, השמש מכניסה אור למערה והמסתכלים מרחוק יכולים ממש לראות את החלל מואר מאד ויש הטוענים שזהו הסנה הבוער שאנחנו מכירים ממעמד הר סיני. זמנים אלו הם בכל ימות חודש דצמבר בשעות הצהריים עד שקיעה ובעיקר ביום הקצר ביותר לקראת ארבע אחרצהריים.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
" וּשְׁתֵּים עֶשְׂרֵה מַצֵּבָה, לִשְׁנֵים עָשָׂר שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל." שמות כ"ד ד'. גם לשתים-עשרה האבנים לא הגעתי. אני כמוכם, ניזון מסיפורים. תמונה נלקחה מאתר גרופי

בלי קשר יש על ההר ולמרגלותיו שרידי התיישבות קדומה כמו טראסות, מזבחות ועוד. כשלעצמו זה מעניין כי ההר וסביבתו צחיחים לחלוטין מלבד באר קרובה (באר כרכום) אך גם היא לא מספקת מקור מים יציב לחקלאות במדבר הצחיח הזה, מה שהיא גם לא קרובה לשם במרחק של הטיית או סחיבת המים מהבאר למישורי החקלאות (מס' ק"מ של הליכה). אבל זה עבד כנראה, אנשים חיו בסביבת ההר במשך אלפי שנים ועל זה אי אפשר לערער.

IMG_1842
כאן היה מקדש בתקופה הפליאוליטית (תקופת האבן) והוא בן 40 אלף שנים. המיצג שרואים זוהי פעילות קונדס משנות ה50 וה90. במקום נמצאו קברים אך איתם נראים לעין. (מתוך עמוד ענן)

בזמנו כששיתפתי את מירון נומיס (מורה דרך שמלווה אותי באיזורים הצחיחים) בנושא הפוסט, הוא הפריך את הקונספירציה בלגלוג. שאלתי עוד קצת ובסוף הגענו לפשרה שהרי ברור ומובן מאילוו שהייתה שם התיישבות והייתה פעילות פולחנית. אז מעבר לסיפור הפולקלורי המרגש (באמת מרגש) שמוטל בספק, יש סיפור אנושי פרהיסטורי ודאי מדהים ומרתק לא פחות.

ראוי גם לציין שלא ראיתי את הממצאים הקשורים לתנ"ך. היו מפוזרים מדי מכדי שאספיק להגיע לכולם. הלכתי על המערה, את הנס הזה רציתי לגלות. נאבדתי בין הכוונות של מורי דרך ותיירים שונים, ולצערי גם את זה פספסתי.

מזמין לקרוא ולהעמיק בויקיפדיה. גם התאוריה של ענתי וגם כל ההפרחות וההתנגדויות מרתקות.

IMG_1833
שרידים של בולבוסים. עוד תופעה גיאולוגית שאף אחד לא יודע להגיד בוודאות איך הגיעו להר. מוסיף קצת למסתוריות שעופפת את ההר..

בגלל שכביש 10 פתוח רק בסוכות, פסח וחנוכה, ההר נהיה למוקד עליה לרגל. כל הנגב המערבי נהיה למוקד תיירות נחשק. המרחבים העצומים של המדבר מזמינים את חובבי הספורט המוטורי, ההרים מזמינים את הצועדים והר כרכום…. הר כרכום מזמין את כולם. כולל תיירים מחוץ לארץ. מוקד עליה לרגל- כראוי לכתר. אתה עולה במעלה ההר וקבוצות רבות חולפות עלי פניך בדרך למטה. כולם מברכים  בצהריים טובים ונשאלים על ציורי סלע ועל מערות מסתוריות.. משעשע.

נ.ב.

יש גם נוף עוצר נשימה.

IMG_1853
עמק חרוז, הר צוריעז וכל הערבה.
IMG_1906
הרי סיני

נפגש בשבוע הבא

תודה רבה שקראתם אין עליכם!
אשמח לשמוע את דעתכם דרך תגובה בסוף הפוסט. אם בא לכם לפרגן אתם/ן מוזמנים לעשות לייק וגם לשתף אותו בפלטפורמות השונות. אם נפתח לכם התיאבון לעוד תוכן איכותי תרדו עד לסוף הפוסט ושם מחכה לכם עוד חומר איכותי ומקורי במיוחד בשבילכם😎
נתראה בדרכים,רואי שגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים פופולרים

מה היא ספונטניות עבורך?

כל פעם שאני מסתכל על המילים האלו אני מתמלא בגעגועים לטיול הגדול שלי. הייתה לי חצי שנה שפשוט עשיתי מה שבא לי,

מים במדבר זה דבר מורכב

כמעט נתקענו בלי מים באמצע המדבר סתם, לא כזה דרמתי, אבל יש כאן סיפור עם מוסר השכל חשוב וכמה מחשבות על הובלת